Jak dobrze wybrać słuchawki?

  • przez

Słuchawki to doskonały prezent dla każdego. Ten najmodniejszy gadżet ostatnich czasów wyraża miłość zarówno do muzyki jak i stylu.
Przed zakupem słuchawek warto jednak zadać sobie pytanie jak wybrać odpowiednie?
Zwłaszcza jeśli obdarowanym ma być dziecko, zwróć uwagę na to, by były bezpieczne!

Dobierz słuchawki

Jeśli dobieramy słuchawki do smartfonu lub tabletu, najlepiej wybrać słuchawki o niskiej impedancji. Optymalny przedział to 16-32 Ohm, niższe wartości będą oznaczać bardzo duże zniekształcenia dźwięku.
Do stacjonarnych źródeł dźwięku warto wybrać słuchawki o wyższej impedancji minimum 50 Ohm. Są one relatywnie cichsze, ale mają mniejszą tendencję do zniekształceń harmonicznych.
Warto zwrócić także uwagę na poziom SPL maksymalnego ciśnienia akustycznego mierzonego w dB. Jeśli ten parametr przekracza 105-110 dB, słuchawki są bardziej odporne na zniekształcenia, nawet na bardzo wysokich poziomach głośności.
Ostatni ważny parametr to pasmo przenoszenia. Słuch ludzki funkcjonuje w zakresie 20-20000 Hz, ale niewiele osób słyszy dźwięki powyżej 15000 Hz. Niektóre słuchawki są w stanie przenieść dużo szerszy zakres częstotliwości, nawet od 6 do 51000 Hz.
Duże wartości pasma przenoszenia świadczą o produkcie najwyższej jakości, który zapewni większą paletę dźwięków.

Wybierz konstrukcję

Wybierając konstrukcję, należy pamiętać, że istnieją trzy podstawowe grupy słuchawek: otwarte, półotwarte i zamknięte. Ze względu na konstrukcję obudowy istnieje podział na modele nauszne, wokółuszne i douszne.

Słuchawki otwarte

Słuchawki otwarte zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a dźwięki swobodnie przechodzą przez muszlę dzięki konstrukcji z licznymi otworami, np. w formie „grilla” czy siatki.
Dostępne są zarówno modele nauszne jak i wokółuszne. Słuchawki otwarte zapewniają bardzo dobre brzmienie ze względu na wrażenie swobody dźwięku.
Ich minusem jest jednak słaba izolacja od dźwięków otoczenia. Słuchawki otwarte znakomicie się sprawdzą w domowym zaciszu, kiedy chcemy delektować się muzyką w odosobnieniu.

Słuchawki półotwarte

Słuchawki półotwarte łączą najlepsze cechy innych konstrukcji, są idealnym dodatkiem do każdego smartfona.
Bardzo dobrze przenoszą niskie, średnie i wysokie tony, zapewniają również optymalny kontakt z otoczeniem i dobrą cyrkulację powietrza.
Muszle mogą posiadać otwory po zewnętrznej stronie, co wzbogaca przestrzeń dźwiękową oraz eliminuje efekt odbicia fali dźwiękowej w membranie tak jak w słuchawkach zamkniętych.
Te zalety przekładają się na wyższą cenę urządzenia.

Słuchawki zamknięte

Słuchawki zamknięte mają szczelną obudowę i zapewniają dobrą izolację od dźwięków otoczenia.
Ograniczają również emisję dźwięku na zewnątrz.
Ten typ słuchawek można rozpoznać po tym, że ich muszle są pełne i jednolite, bez dodatkowych otworów.
Na rynku znajdziemy modele zarówno nauszne, jak i dokanałowe. Najczęściej używane są na zewnątrz, np. do biegania.
Decydując się na zamknięte słuchawki należy pamiętać o przerwach podczas słuchania muzyki, aby zminimalizować ryzyko podrażnień ucha.

*ODPOWIEDZIALNE SŁUCHANIE*
Niezależnie od tego, na które słuchawki się zdecydujemy, warto pamiętać, że należy z nich korzystać w sposób odpowiedzialny, czyli tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu.
Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 roku alarmowała, że prawie miliard osób na całym świecie jest narażonych na utratę słuchu z powodu niebezpiecznego sposobu słuchania muzyki.
Prawie 50% młodych osób w wieku 12-35 lat słucha muzyki w słuchawkach w sposób zagrażający zdrowiu.
Aby zapoznać się z zasadami odpowiedzialnego korzystania ze słuchawek, zajrzyj na stronę sluchaj-odpowiedzialnie.