Przejdź do treści

Jak dobrać gitarę dla dziecka?

Dziecko wykazuje chęć gry na gitarze, a my zastanawiamy się, czy to prawdziwa pasja, czy kolejny słomiany zapał. Jaką gitarę kupić na początek, by nie przepłacić, jednocześnie by nie zniechęcić dziecka?
Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując gitary dla dzieci.

Rozmiar gitary dla dziecka

Gitara powinna być dopasowana do wzrostu dziecka, a ściślej rzecz ujmując do szerokości rozłożonych ramion.
Dziecko musi sięgać zarówno do strun, jak i do gryfu.
Nie może przy tym przybierać nienaturalnej pozycji, bo szybko się zmęczy. Tak więc małe dziecko mała gitara.
Praktyczne podejście do tematu (dziecko rośnie, to kupmy od razu większą) w tym przypadku nie ma racji bytu. Gitara ma być „na już” a nie na „za dwa lata”. Nie da się grać na za dużej gitarze, podobnie jak nie da się nosić za dużych butów.

Wybierając gitarę dla dziecka, warto spojrzeć na oznaczenie rozmiaru.
Mają one bezpośrednie przełożenie na wzrost.

I tak:
  • 1/4 dzieci do 110 cm.
  • 1/2 (2/4) dzieci z przedziału 110 120 cm.
  • 3/4 dzieci z przedziału 120 150 cm
  • 4/4 dzieci i osoby dorosłe powyżej 150 cm

Na zakupy najlepiej zabrać dziecko ze sobą. Powinno móc „przymierzyć” gitarę. Nawet jeśli planujemy kupić gitarę dla dziecka na allegro, dobrze jest wcześniej dokonać przymiarki w sklepie. Przy okazji trzeba poprosić, by dziecko spróbowało docisnąć struny do gryfu. Jeśli struny są zbyt mocno oddalone, a dziecko szybko się męczy, trzeba szukać innej gitary. Do sprawdzenia gitary dla dziecka najlepsza jest pozycja siedząca. Jeśli instrument jest wizualnie za mały lub za duży, pudło rezonansowe, zamiast opierać się o udo, trafia między kolana, trzeba poprosić o pokazanie innej gitary.

Pierwsze struny do nauki gry

Gitary najczęściej sprzedawane są z metalowymi strunami. Trudno ustalić, jaki jest tego powód, można jedynie przypuszczać, że jest to działanie marketingowe metalowe struny wydają ładniejsze dźwięki. Jednak takie struny nie nadają się do nauki gry na gitarze ani dla dziecka, ani dla osoby dorosłej. Powód? Miękka i delikatna skóra opuszek palców szybko zostanie poprzecinana, pojawią się brzydkie skaleczenia, ból i obowiązkowa przerwa w grze. Dla dziecka może to oznaczać koniec przygody z grą na gitarze. Dlatego osobom początkującym zaleca się delikatniejsze struny nylonowe. Dopiero z czasem, gdy skóra na opuszkach palców stwardnieje, można zmienić struny w gitarze dla dziecka na metalowe.

Nowa czy używana?

W przypadku gitar dla dzieci jest to naprawdę spory dylemat. Z jednej strony gitara używana, to gitara sprawdzona, „rozegrana”, nieco tańsza niż nowa.
Z drugiej zniszczona, porysowana, być może uszkodzona. Używaną gitarę dla dziecka da się kupić w dobrej cenie i nawet jakość nie musi być poniżej oczekiwań.
Często takie gitary wystawiane są na sprzedaż po prostu dlatego, że grające na nich do tej pory dzieci dostały większe instrumenty.
Jeśli zdecydujemy się na gitarę używaną (opcja bardzo polecana w przypadku gitar dla dzieci), trzeba poszukać sprawdzonego sprzedawcy, najlepiej importera używanych gitar.
Dzięki temu mamy szansę kupić w niskiej cenie gitarę z nieco wyższej półki.

Tania czy droga?

Nie warto ulegać pokusie typu „kupimy najtańszą, najwyżej się zamieni”. Te najtańsze niestety nie są najlepiej wykonane.
Diabeł tkwi w szczegółach, minimalnie szerszy gryf, bardziej zaokrąglone pudło rezonansowe, większy ciężar, wystające poza gryf progi to wszystko może sprawić, że dziecko szybko zniechęci się do gry.
Z drugiej strony nie ma sensu inwestować w te z górnej półki, bo po pierwsze nigdy nie wiemy, czy dziecięcy zapał przetrwa dłużej niż jeden sezon, po drugie nic lepszego nie będziemy mogli kupić.
Dobrze jest pozwolić dziecku mieć marzenia niech prawdziwa hiszpańska gitara będzie nagrodą za ciężką i owocną pracę.

Moje dziecko jest leworęczne czy znajdę dla niego gitarę?

Gitara wbrew pozorom nie jest instrumentem idealnie symetrycznym (zdarzają się takie egzemplarze, ale należą do rzadkości), dlatego nie można po prostu odwrotnie założyć strun i uznać, że wszystko w porządku.
Podobnie nie ma sensu zmuszać dziecka, by grało na gitarze jak osoba praworęczna. Coraz więcej producentów robi gitary dla osób leworęcznych i tam trzeba szukać gitary dla dziecka.
Przy zakupie warto od razu zastrzec, że szukamy gitary dla dziecka leworęcznego.

Kiedy kupić pierwszą gitarę dla dziecka?

Pomijając kwestię rozmiaru dziecko musi mieć przynajmniej 100 cm wzrostu, żeby dało radę swobodnie chwycić gitarę w najmniejszym rozmiarze pierwszą gitarę dobrze jest kupić wtedy, gdy upewnimy się, że zapał do gry nie minął po dwóch tygodniach.
Jak to sprawdzić? Szkoły gry na gitarze często umożliwiają wypożyczenie instrumentu do nauki.
Jeśli widzimy, że minęło kilkanaście tygodni, a dziecko nadal chętnie uczestniczy w zajęciach, pora wybrać się na zakupy.

Oto kilka gitar w naszej ofercie:

-Gitary akustyczne
-Gitary klasyczne

Posiadamy także akcesoria gitarowe:

-Struny
-Pokrowce
-Akcesoria

Zapraszamy na www.musicsklep.pl, lub do naszego sklepu stacjonarnego.
Adres: Kutno, Łęczycka 60A.